Cílem každé naší cesty je poznávání a focení přírody v navštívené zemi, které je vždy bohužel limitováno časem. Ani naše cesta do Chile nebyla v tomto ohledu výjimkou. Focení ptáků jsme věnovali zhruba stejný prostor jako krajinám nebo savcům. Když jsme však prošli naše fotoúlovky a napočítali 80 ptačích druhů, byli jsme velice překvapeni.
Mořští ptáci nás vedle druhové pestrosti fascinovali i svým množstvím
Tolik ptačích druhů jsme neviděli ani v daleko vyhlášenějších lokalitách, které jsme již dříve navštívili. Velice reprezentativní klíč k určování ptáků „ Birds of Chile“ z edice Helm Field Guides, který jsme používali zejména při off-line identifikaci, přitom popisuje 460 ptačích druhů, které se trvale nebo přechodně vyskytují na území Chile.
S pomocí tohoto průvodce se pokusíme popsat některé zajímavé ptačí lokality, které jsme v Chile navštívili. Myslím si, že by mohly nadchnout všechny milovníky ptáků.
Pouštní oblast
Téměř celou východní část severní Chile pokrývá poušť, navíc na řadě míst dokonale prosolená s minimálními projevy života. Přesto se i v těchto oblastech najdou místa, kde můžeme pozorovat a při troše štěstí i nafotit řadu ptačích druhů. Jsou to především oázy v údolích, které se zakusují do pouště, dále některá alkalická jezera a v neposlední řadě i příhodná mořská pobřeží.
Poštolka pestrá v zahradní čtvrti Ariky
Typickou údolní oázou je údolí Azapa u města Arika na severozápadě země. Místo našeho ptáčkaření zde bylo poněkud nestandardní, neboť jsme pozorovali a fotili přímo v jedné z ulic na okraji Ariky, kde se město plynule „vlévá“ do údolí Azapa. Asfaltová silnice, po obou stranách zahrady orámované ploty, keři a proschlými palmami. Na první pohled nic nenasvědčovalo tomu, že bychom tady mohli natrefit na nějakého živáčka.
Kolibřík oázový na drátěném plotě
Za necelou hodinku jsme zde však nafotili dva druhy kolibříků: kolibříka oázovového - Rodopis vesper a kolibříka koru - Thaumastura cora, sýčka králičího - Athene cunicularia, hrdličku pacifickou - Zenaida meloda a poštolku pestrou - Falco sparverius, která právě snídala. Fotografie sice nejsou stoprocentní, neboť hlavně kolibříci si udržovali patřičný odstup. Ještě po prohlídce archeologického muzea, které sídlí právě v této uličce, jsme si hráli v přilehlé zahradě s kolibříky na schovávanou, bohužel bez větších úspěchů.
Kormorán subtropický Úplně jiné prostředí a samozřejmě i jiné druhy ptáků nás čekaly v ústí řeky Lluta, kde řeka propojuje údolní oázu s přímořským živlem. Toto poměrně malé území je vyhlášeno jako chráněná oblast. Je kousek od letiště, ale odbočit k moři musíte ještě ve městě, v oblasti velkých hotelů a pláží. Tentokrát jsme přijeli na místo za svítání, takže jsme si mohli vychutnat ptáky v parádním světle. Už od silnice jsme viděli obrovské hejno mořských ptáků, které v téměř pravidelných intervalech vzlétalo z mořské hladiny, aby na ni za pár okamžiků zase společně dosedlo. Později jsme skupinku identifikovali jako racky vnitrozemské - Leucophaeus pipixcan a racky tmavé - Leucophaeus modestus. Když jsme se přiblížili k pobřeží, upoutala nás nejprve skupinka kondorů krocanovitých - Cathartes aura, kteří trpělivě čekali, až některý z racků v moři zaváhá. U řeky, nedaleko jejího ústí, jsme objevili kvakoše nočního - Nycticorax nycticorax hoactli, vodouše břehoušovitého - Catoptrophorus semipalmatus a volavku bílou americkou - Egretta alba egretta. Na rozdíl od ptáčků v údolí Azapa byli podstatně méně plaší a při troše trpělivosti bylo možné se k nim přiblížit. Zahlédli jsme i mladého kormorána subtropického - Phalacrocorax brasilianus, jehož příbuzní doslova zaplavili střed města Arika.
Snídaně kondora krocanovitého Kromě této krásné ptačí chráněné oblasti jsme obrovská hejna mořských ptáků mohli pozorovat na pobřežních skalách přímo u našeho hotelu, kde jsme kromě již zmiňovaných druhů racků viděli rybáka západního - Sterna elegans, pelikány chilské - Pelecanus thagus a kolihu malou americkou -Numenius phaeopus hudsonicus .
Vzácný plameňák Jamesův u jezera ChaxaKonečně třetí sub-biom tvoří alkalická pouštní jezera. Určitě nejzajímavější bylo jezero Chaxa, které leží téměř uprostřed pouštní planiny Atacama. Bylo to jediné místo, kde plameňáci nebyli plaší a kde je bylo možné fotit z rozumné vzdálenosti. Nafotili jsme zde všechny tři druhy plameňáků, kteří v Chile žijí: plameňáka chilského - Phoenicopterus chilensis, andského - Phoenicoparrus andinus a plameňáka Jamesonova - Phoenicoparrus jamesi.
Lyskonoh dlouhozobý Slaná voda kupodivu nevadila ani dalším vodním ptákům, jako byli: jespák dlouhokřídlý - Calidris bairdii, tenkozobec andský - Recurvirostra andina, lysonoh dlouhozobý - Steganopus tricolor nebo kulík andský - Charadrius alticola.
Altiplano
Přestože chilské Andy nemají typický ráz vysokohorské planiny (Altiplana) jako v Peru a Ekvadoru, vegetace i fauna je zde velice podobná. Po pouštích je tento biom druhý nejrozsáhlejší v Chile a zabírá celou východní část severního a středního Chile. Podobně jako pouštní oblasti ani oblast „chilského altiplana“ není homogenní a na výskyt ptáků zde má vliv nadmořská výška, vegetace (mokřady a bažiny, travnatá step a vysokohorské lesy - Polylepis forest) a v neposlední řadě i horská jezera a laguny, kterých je v chilských horách skutečně dost.
Lyska velká při stavění hnízda První zajímavou lokalitou z této oblasti, o které se chceme zmínit, je jezero Chungara. Leží v národním parku Lauca v nadmořské výšce 4 500 m. Okolí jezera tvoří převážně travnatá step, na některých místech (pří ústí potoků) však můžeme narazit na zelené mokřady. Mezi nejzajímavější ptáky určitě patří lyska velká - Fulica gigantea a lyska andská - Fulica ardesiaca, oba druhy zde hnízdí podobně jako čírka andská - Anas puna a čírka kropenatá (poddruh Anas flavirostris oxyptera). Kromě nich jsme na jezeře pozorovali plameňáky chilské - Phoenicopterus chilensis, kteří si však zachovávali dost velký odstup. Kromě vodních ptáků jsme zde díky blízkým křovinám viděli vrabce domácího - Passer domesticus, skorcovce pruhokřídlého - Cinclodes fuscus a tyranovce punového - Muscisaxicola juninensis.
Párek čirek andských Pro úplnost se musím ještě zmínit o datlu velehorském - Colaptes rupicola, který hnízdí podobně jako vlhy v děrách ve stráních. Neviděli jsme jej přímo u jezera Chungara ale kousek před vesnicí Parinacota v NP Lauca.
Ve vysokohorském lese nebo spíše buši jsme pozorovali ptáky v rokli, která ležela v těsném sousedství městečka Putre. Nejvíc času jsme věnovali kolibříkům. Poměrně hojný zde byl kolibřík fráčkový - Oreotrochilus Stella. Tento druh na rozdíl od kolibříka modrolícího - Colibri coruscans, žije výhradně v oblasti severovýchodní Chile a v jižních Andách Peru a Bolívie. Třetím druhem kolibříka, který zde žije, je kolibřík velký - Patagona gigas. Největšího z kolibříků jsme bohužel viděli jen jednou a přesto, že jsem se snažil k němu dostat „na dostřel“, fotografie moc nevyšly.
Tangara modrožlutá K celkem podařeným fotkám z této oblasti naopak patří pár ostřížů aplomádo - Falco femoralis a tangara modrožlutá - Thraupis bonariensis. Z dalších ptáků jsme zde pozorovali holoubka neholícího - Metriopelia ceciliae, kutálka šupinkohrdlého - Upucerthia dumetaria, strnadce ranního - Zonotrichia capensis austral a čížka tlustozobého - Carduelis crassirostris a dijuku černočapkovou - Phrygilus atriceps. Zahlédli jsme zde i tinamu ozdobnou - Nothoprocta ornata, která společně s tinamou náhorní obývá severovýchod Chile.
Párek ostřížů aplomádo Ptáky kolem mokřadů altiplana jsme měli možnost pozorovat u jezera Salar de Pujsa a rovněž při zpáteční cestě od gejzírů El Tatio za vesnicí Machuca. Mokřady se táhnou podél andských potoků a říček, které ve výškách kolem 4500 m už tečou poměrně klidně. Jejich šířka je velmi proměnlivá od 2 do 20 m od břehů. K mokřadům zalétají hlavně vodní ptáci. Viděli jsme zde kachnu vlasatou - Lophonetta specularoides, čírku andskou - Anas puna, dva druhy jespáků (dlouhonohého - Micropalama himantopus a dlouhokřídlého - Calidris bairdii), racka andského - Chroicocephalus serranus a husici andskou - Chloephaga melanoptera.
Lyska rohatá Vzácnou lysku rohatou - Fulica cornuta můžete vidět u jezera Miscanti v laguně Salar de Pujsa. Pokud se chcete pokusit o její focení, pak doporučujeme Salar de Pujsa. U jezera Miscanti se k lyskám nedostanete dostatečně blízko, můžete zde však jako bonus uvidět malinkou potápku stříbřitou - Podiceps occipitalis a na březích holoubka argentinského - Metriopelia aymara.
Patagonská step a andsko-patagonský les
Cílem poslední části naší cesty byla Patagonie. Převážnou část cesty jsme se pohybovali patagonskou stepí, jejíž vzhled se nám zdál velice podobný jako altiplano na severu. Více či méně husté travnaté porosty s remízky řídkého buše. Lesy byly skutečně vzácné a malé. V našich podmínkách bychom je spíše nazývali háji. Zato jezer zde bylo dost. Právě jezera patřila mezi nejzajímavějšími místa pro pozorování ptáků, i když zdaleka ne jenom jezera.
Cesta z Punta Arenas do Torres del Paine není pro obdivovatele ptačí říše nijak zvlášť zajímavá. Určitě zde však uvidíte v poměrně velkém počtu nandua menšího - Pterocnemia pennata pennata, který je zde však dost plachý. Dvě nebo tři jezera nám nabídla možnost pozorovat plameňáky chilské - Phoenicopterus chilensis, husice magellanské - Chloephaga picta a rudoprsá - Chloephaga poliocephala. Díky plotu to však byla záležitost spíše krajinářská.
Nandu menší První skutečně zajímavou lokalitou bylo pobřeží neskutečně zakrouceného mořského zálivu u městečka Puerto Natales. Mezi vodními ptáky zde jednoznačně kralovala labuť černokrká - Cygnus melanocoryphus. Zatímco já jsem se věnoval labutím, podařilo se Aleně nafotit krásného ústřičníka žlutookého - Haematopus leucopodus.
Dále zde byli dva druhy racků (racek jižní – Larus dominicamus a racek magellanský - Leucophaeus scoresbii), kachna vlasatá - Lophonetta specularioides a husice rudoprsá - Chloephaga poliocephala.
Celý národní park Torres del Paine je zajímavou ornitologickou lokalitou. Myslím ale, že ptačí lokality v tomto parku lze rozdělit zhruba do tří kategorií: oblasti horských jezer s množstvím vodních ptáků, menší, ale kompaktní horské lesy a konečně otevřené pláně s případným řídkým porostem keřů.
Karančo jižní na pozorovatelněV tomto národním parku je možná stovka jezer. Na těch velkých, ve kterých se tak krásně zrcadlí majestátné hory a které leží poblíž silnice, však ptáky nenajdete. Vodní ptáci jsou na menších mělkých jezírcích dál od silnice. My jsme fotografovali u tří menších jezírek mezi Lago Nordenskjold a Lago Sarmiento. V případě pěkného počasí je to báječná procházka, i když se táhnete s velkým objektivem.
Chřástal olověnobarvý Přestože jsme některé z dále uvedených ptačích druhů už viděli v Andách na severu, stálo za to vidět hvízdáka chilského - Anas sibilatrix, čírku kropenatou - Anas flavirostris flavirostris, kachnu bronzovokřídlou - Speculanas specularis, potápku Rollandovu - Rollandia rolland) nebo husici magellanskou Chloephaga picta. Labuť koskorobu - Coscoroba coscoroba a lysku žlutočelou jsme právě zde viděli poprvé.
Kondor andskýNa několika místech jsme se v Torres del Paine dostali do nothofagových lesů (lesy, kde převážnou část porostu tvoří tzv. arktické jižní buky). Tyto lesy jsou relativně hluboké ve vyšších nadmořských výškách. Na ptáky jsme ale měli štěstí v nevelkém háji v údolí poblíž našeho hotelu Torres del Paine. Je zde vybudována naučná stezka, kde se mimo jiné můžete seznámit i s místní florou. My jsme zde strávili úplně sami asi tři hodiny.
Tyrančík kadeřavý Odměnou nám byl hrnčiřík ostnoocasý - Aphrastura spinicauda, bekasina jihoamerická - Gallinago paraguaiae megallanica, skorcovec vodní - Cinclodes patagonicus, drozd falklandský - Turdus falcklandii, tyrančík kadeřavý - Anairetes parulus, čimango šedonohý -Milvago chimango, chřástal olověnobarvý - Pardirallus sanguinolentus landbeckii a střízlík zahradní – Troglodytes aedon musculus.
Kousek od hotelu u výběhu pro koně jsme zachytili v krásném ranním sluníčku skupinu ibisů šedokřídlých - Theristicus melanopis a čejky jižní - Vanellus chilensis .
Ibis šedokřídlý vůbec nebyl v ranním slunci šedýNa otevřených pláních jsme opakovaně pozorovali kondora andského - Vultur gryphus a karančo jižní - Caracara plancus, které je zde asi nejběžnějším dravým ptákem. Nandu menší - Pterocnemia pennata pennata zde byl kupodivu méně plachý než u silnice za Punta Arenas. Na solitérních keřích jsme několikrát viděli vlhovce dlouhoocasého - Sturnella loyca, datla chilského, drozda falklandského - Turdus falcklandii, strnadce ranního - Zonotrichia capensis austral a dijuku patagonskou - Phrygilus patagonicus.
Chráněné území poblíž Punta Arenas „ Seno Otway Penguin Colony“ poskytuje ochranu údajně více než 5000 tučňáků magellanským - Spheniscus magellanicus. Návštěva tohoto území je pro příznivce ptáků téměř povinností. My jsme odcházeli poněkud zklamaní: tučňáků málo, lidí mnoho, zákazů a pokynů ještě víc a sluníčko se na nás tady asi zlobilo.
Tučňák magellanský Naopak ptačím vyvrcholením našeho pobytu v Chile byla kolonie tučňáků patagonských - Aptenodytes patagonica, na samém konci zálivu „ Useless bay“ na ostrově Tierra el Fuego.
Tučňák patagonský Tři hodiny jsme zde mohli pozorovat a fotit tyto krásné ptáky, oni si zase velmi zvědavě prohlíželi nás. Cestou za těmito krasavci jsme si ještě mohli na pobřeží u přístavu nafotit kormorána modrookého - Phalacrocorax triceps a husici patagonskou - Chloephaga hybrida. Kromě nich zde byli i kachna vlasatá - Lophonetta specularoides, racek magellanský - Leucophaeus scoresbii a racek jižní - Larus dominicanus.
Kormorán modrooký Věřím, že třeba někteří z Vás využijí popsané zkušenosti při plánování své příští cesty.
Abecední seznam ptáků, které jsme v Chile viděli:
bekasina jihoamerická - Gallinago paraguaiae megallanica |
čejka jižní - Vanellus chilensis |
čimango šedonohý -Milvago chimango |
čírka andské - Anas puna |
čírka kropenatá - Anas flavirostris flavirostris |
čírka kropenatá - Anas flavirostris oxyptera |
čížek tlustozobý - Carduelis crassirostris |
datel chilský - Colaptes pitius |
datel velehorský - Colaptes rupicola |
dijuka černočapková - Phrygilus atriceps |
dijuka patagonská - Phrygilus patagonicus. |
drozd falklandský - Turdus falcklandii |
holoubek argentinský - Metriopelia aymara |
holoubek naholící - Metriopelia ceciliae |
hrdlička pacifická - Zenaida meloda |
hrnčiřík ostnoocasý - Aphrastura spinicauda |
husice andská - Chloephaga melanoptera |
husice magellanská Chloephaga picta. |
husice patagonská - Chloephaga hybrida |
husice rudoprsá - Chloephaga poliocephala |
hvízdák chilský - Anas sibilatrix |
chřástal olověnobarvý - Pardirallus sanguinolentus landbeckii |
ibis šedokřídlý - Theristicus melanopis |
jespák dlouhokřídlý - Calidris bairdii |
jespák dlouhonohý -Micropalama himantopus |
kachna bronzovokřídlá - Speculanas specularis |
kachna vlasatá - Lophonetta specularoides |
karančo jižní - Caracara plancus |
kolibřík oázový - Rodopis vesper |
kolibřík kora - Thaumastura cora |
kolibřík fráčkový - Oreotrochilus estella |
kolibřík modrolící - Colibri coruscans |
kolibřík velký - Patagona gigas |
koliha malá americká - Numenius phaeopus hudsonicus |
kondor andský - Vultur gryphus |
kondor krocanovitý - Cathartes aura |
kormorán modrooký -Phalacrocorax triceps |
kormorán subtropický - Phalacrocorax brasilianus |
kulík andský - Charadrius alticola |
kutálek šupinkohrdlý - Upucerthia dumetaria |
kvakoš noční - Nycticorax nycticorax hoactli |
labuť černokrká - Cygnus melanocoryphus |
labuť koskorobu - Coscoroba coscoroba |
lyska andská - Fulica ardesiaca |
lyska rohatá - Fulica cornuta |
lyska velká - Fulica gigantea |
lyska žlutočelá - Fulica armillata |
lyskonoh dlouhozobý - Steganopus tricolor |
nandu menší - Pterocenemia pennata pennata |
ostříž aplomádo - Falco femoralis |
pelikán chilský - Pelecanus thagus |
plameňák chilský - Phoenicopterus chilensis |
plameňák andský - Phoenicoparrus andinus |
plameňák Jamesův - Phoenicoparrus jamesi |
poštolka pestrá - Falco sparverius |
potápka Rollandova - Rollandia rolland |
potápka stříbřitá - Podiceps occipitalis |
racek andský - Chroicocephalus serranus |
racek jižní – Larus dominicamus |
racek magellanský - Leucophaeus scoresbii |
racek tmavý - Leucophaeus modestus |
racek vnitrozemský - Leucophaeus pipixcan |
rybák západní - Sterna elegans |
skorcovec pruhokřídlý - Cinclodes fuscus |
skorcovec vodní - Cinclodes patagonicus |
sýček králičí - Athene cunicularia |
strnadec ranního - Zonotrichia capensis austral |
střízlík zahradní – Troglodytes aedon musculus. |
tangara modrožlutá - Thraupis bonariensis |
tenkozobec andský - Recurvirostra andina |
tinama ozdobná - Nothoprocta ornata |
tučňák magellanský - Spheniscus magellanicus. |
tučňáků patagonský - Aptenodytes patagonica |
tyrančík kadeřavý - Anairetes parulus |
tyranovec punový - Muscisaxicola juninensis |
ústřičník žlutooký - Haematopus leucopodus |
vlhovec dlouhoocasý - Sturnella loyca |
vodouš břehoušovitý - Catoptrophorus semipalmatus |
volavka bílá americká - Egretta alba egretta |
vrabec domácí - Passer domesticus |
|
Fotografie většiny ptáků, které jsme viděli, jsou umístěny na www.biolib.cz a vybrané pak v konkrétních fotogaleriích na webových stránkách, které si právě prohlížíte.
Chile 03/2011